RANÉ VZPOMÍNKY A JEJICH METAFORICKÝ VÝZNAM

Na každý kurz a výcvik se vždy těším. Jsou ale takové, kterých se vyloženě nemůžu dočkat. Tento je jeden z nich.

Jsem totiž přesvědčená, že analýza rané vzpomínky je ve své šíři využití naprosto unikátní projektivní metodou. Je možné ji využít nejen v psychoterapii, ale i v poradenství a sociální práci napříč různými psychologickými směry.

Co je na tom tedy tak praktického?

Konkrétní vzpomínka se díky této metodě stává projekčním plátnem současnosti, na kterém se ukáží informace o životním stylu klienta. Aspekty jeho vyprávění a detaily, které si vybavuje, ukazují právě na to, jak se vnímá teď a tady. To, jak si pamatujeme události v našem životě, je totiž filtrováno skrze náš životní styl. Není tedy příliš důležité to, co si pamatujeme, ale jak si to pamatujeme.

Za zmínku stojí také to, že tato metoda vede ke zkompetentnění klienta samotného. Je totiž natolik intuitivní, že si díky ní klient sám najde a pojmenuje to, co před ním ve vzpomínce vyvstane.

Proč k tomu potřebujeme vzpomínku z minulosti?

Přítomnost jako taková je pro tuto analýzu často neprůchodná, jelikož se v ní setkáváme s jakousi obranou, přes kterou se lze jen těžko dostat. Při vzpomínání však zapojujeme jiná paměťová centra a oprostíme se tak od přítomnosti, ve které jsme svým způsobem zaseknutí a bráníme si ji.

Přítomnost tak spatříme odrazem minulosti.

Raná vzpomínka je spolu se svým metaforickým významem skvělým materiálem pro různé fáze práce s klientem. Kromě analýzy životního stylu, kdy díky vzpomínce nahlédneme jeho vnímání sebe sama, vnímání druhých, i jeho privátní logiku, se nabízí ji využít v určitých fázích práce s klientem, kdy nám jde o proces změny. Vzpomínku lze totiž jistým způsobem proměňovat a tak pracovat s proměnou klientova vnímání, prožívání a životního směřování.

Jde sice o velice intuitivní metodu, ale má zároveň jasná pravidla. Na kurzu vás vybavíme potřebnými materiály a vodítky, o která se budete moci opřít.

Že je tento kurz také výborným prostorem pro seberozvoj a sebepoznání, to už je jen pomyslná třešnička na dortu… 🙂

-> Podívat se na stránku výcviku

Chcete s námi být více v kontaktu?

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru, který vám přinese další inspiraci a upozorní vás na nové články na našem blogu:

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.