Choreografie rozhovoru I. – Reflektování

Choreografie rozhovoru je metafora, kterou použil A. Adler ve vztahu k terapeutickému procesu, a nám připadá úžasně trefná.

Terapeuta a klienta v ní Adler přirovnává k tanečníkovi a choreografovi. Podle něj je v první fázi terapie klient v roli choreografa a terapeut v roli tanečníka, který se snaží porozumět choreografii tance – rytmu, krokům a figurám. Ve chvíli, kdy se terapeut naučí tančit podle klientovy choreografie, přichází čas na výměnu rolí. Terapeut se stává choreografem…

Základem pro naši práci je umět dobře vést rozhovor.

Je to něco, co se člověk učí a co potřebuje trénovat. A právě na samotný rozhovor se můžeme dívat jako na tanec a tu výstižnou metaforu v něm spatřit.

Zkuste si třeba odpovědět na otázku:

Co potřebujete k tomu, abyste mohli tančit v páru?

Napadá nás:

Tanečníka, který chce tančit. Protože tanec s partnerem, který tančit nechce, vzpouzí se a druhý ho na parket táhne… takový si nikdo asi nepřejeme…

• Napojení a spolupráci mezi tanečníky.

• Taneční parket, tedy prostor pro tanec.

• Vědět, který tanec tančíme.

• Umět základní kroky a figury.

• Vnímat rytmus a tempo tance.

Rozhovor je jako tanec – má svá pravidla a musí se na něm podílet oba tanečníci. Někdy trvá déle, než se na sebe vzájemně naladí a začnou si důvěřovat.

Rozhovor probíhá ve spolupráci mezi terapeutem a klientem. Adler říkal, že míra spolupráce mezi klientem a terapeutem je měřítkem pokroku v terapii. Terapeut projevuje zájem a porozumění. Komunikace mezi terapeutem a klientem probíhá v rovině rovnocennosti.

Základním tanečním krokem takového terapeutického tance je reflektování.

Reflektování podporuje napojení mezi klientem a terapeutem. Klientovi také pomáhá napojit se na vlastní emoce, pocity v těle a myšlenkové pochody.

Díky reflektování směřuje rozhovor do “hloubky” a k implicitním významům sdělovaného.

Když se v rozhovoru v rozhovoru ztratíme a nevíme, jak dál, reflektování nám pomůže se zorientovat a znovu nabrat potřebný směr.

Přejeme vám radost ze společného tance!

Pokud vás téma vedení rozhovoru zajímá, pojďte s námi do hloubky na našem 48hodinovém výcviku Trénink ve vedení rozhovoru.

Chcete s námi být více v kontaktu?

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru, který vám přinese další inspiraci a upozorní vás na nové články na našem blogu:

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.