BEZPEČNÁ TERAPIE TRAUMATU:
ADLEROVSKO-INTEGRATIVNÍ PŘÍSTUP
Anthea Millar, MA
workshop
Nejdůležitějším cílem léčby traumatu je zlepšení kvality života klienta. Proto je zásadní, aby byl klient stabilní a cítil se bezpečně ve svém každodenním prožívání i v terapeutické situaci.
V posledních letech roste povědomí o této potřebě a biopsychosociálních aspektech traumatu, což vedlo k bezpečnější a efektivnější práci s klienty
v přístupu, který se dobře integruje s adlerovským terapeutickým přístupem.
V tomto praktickém workshopu nejprve prozkoumáme rozdíly mezi jednorázovým šokem a komplexním traumatem a projdeme si neurofyziologii traumatu. Představíme si základní terapeutické dovednosti, které si předvedeme na demonstracích a budeme je i dále trénovat. Patří mezi ně monitorování a přizpůsobování se klientovu dysregulovanému nervovému systému, nabízení strategií, které umožní stabilizaci a uplatňování principu duální pozornosti ve všech terapeutických intervencích. Také se podíváme na potřebu sebepéče a bezpečí pomáhajících profesionálů.
TÉMATA
1. Principy individuální psychologie v práci s traumatem
2. Rozdíl mezi jednorázovým šokem a vývojovým traumatem
3. Popis nejnovějšího vývoje v neurofyziologii a traumatu včetně polyvagální teorie (Porges 2011, 2017)
4. Sledování různých úrovně fyziologického vzrušení (Rothschild 2017)
5. Tři fáze terapie traumatu (Janet 1898), Herman (1992)
6: Jak posoudit různé typy klientů a identifikovat ty, se kterými je vhodné zpracovávat traumatické vzpomínky a ty, u nichž to není vhodné
7: Zásady bezpečné práce s traumatem a procesy uzemnění, kotvení, zdroje, bezpečné místo
8: Model SIBAM (Levine) pro zakotvení zdrojů
9.: Princip dvojího uvědomění ke zvládání spouštěčů, flashbacků a nočních můr
10.: Rozlišení a zvládání zástupného traumatu, sekundárního traumatu, vyhoření a únavy ze soucitu
Plenární přednáška
OCHRANNÉ CHOVÁNÍ JAKO REAKCE NA TRAUMA: ADLEROVSKÁ PERSPEKTIVA
V této přednášce se Anthea bude věnovat Adlerově koncepci ochranného chování ve vztahu k reakcím na trauma, se zvláštním zaměřením na raná, vývojová a komplexní traumata.
Trauma můžeme považovat za mezní zkušenost podřízenosti, a pokud budeme vnímat, že účelem přítomných symptomů je ochrana nejen
v psychologickém, ale i biologickém a sociálním smyslu, musíme znovu ocenit Adlerovu holistickou teorii. Toto chápání také zdůrazňuje klíčové aspekty pro terapii traumatu: zajištění bezpečí a stabilizace a budování pozitivních sociálních vazeb.
Anthea Millar, MA, MBACP (Snr Accred), UKRC, Dip. IIP
Anthea Millar, MA, MBACP (Snr Accred), UKRC, Dip. IIP je adlerovská psychoterapeutka působící ve Velké Británii, výcviková lektorka a supervizorka se 40 lety zkušeností s psychoterapeutickou prací ve zdravotnictví, v programu pomoci zaměstancům, a mnoha sociálních službách, vzdělávacích a charitativních organizacích. Je zakladatelkou cambridgeského čtyřletého výcvikového programu v Adlerovském poradenství, fungujícím 35 let, vedla bezpočet workshopů po celé Británii i jinde ve světě, také přednáší na ICASSI, Mezinárodní letní škole Adlerovy/Dreikursovy individuální psychologie. Aktivně se zapojuje do činnosti Adlerovské společnosti ve Velké Británii (ASIIP) a je její místopředsedkyní.
V současné době má Anthea bohatou terapeutickou a supervizní praxi se zvláštním zaměřením na práci s traumatem, na kterou se specializuje.
Je také zakladatelkou Cambridge Supervision Training a je spoluautorkou knihy ‘Practical Supervision: How to become a Supervisor for the Helping Professions’ (Supervize prakticky: Jak se stát supervizorem pro pomáhající profese). Je také autorkou mnoha článků, včetně článků o traumatu.