Výjimečné nadání a talent aneb život s jinakostí

Výchova dětí, které jsou tak trochu „jiné“, přináší řadu úskalí. Ví o tom své i rodiče zvlášť nadaných dětí nebo dětí s výrazným, leč jednostranným talentem. Jak takové potomky vychovávat se radili rodiče s odborníky na půdě Mensy ČR také letos na jaře. Workshop pro rodiče nadaných dětí, který pořádala vzdělávací společnost Mansio v.o.s., nastolil řadu témat.

Školení pro rodiče nadaných dětí, Mensa ČR 2014

Školení pro rodiče nadaných dětí, Mensa ČR 2014

Nadání může bolet

Nadání totiž přináší do života možnost lépe rozumět světu, vnímat souvislosti, vyvozovat informace, chápat to, co druhým uniká. Zároveň však může přinášet i témata, která jsou někdy obtížná a bolavá. Rozhodně k nim patří určitá míra osamělosti, výlučnosti, někdy až vyčlenění. Rodiče nadaných dětí o tom ví mnohé. Někdy je to zkušenost, která je součástí jejich osobní historie, jindy je každodenním bojem, kterým procházejí jejich nadané děti. Malé talenty často složitě hledají odpovědi na otázku, jak vnímat svět jako dobré místo pro život, když jen těžko nachází někoho, s kým by ho mohly sdílet, kdo by jim rozuměl?

Výzva i těžký úkol pro rodiče

Pro rodiče je velkou výzvou pomoci dítěti využít a rozvinout jeho nadání a současně ho podporovat, aby to nebylo za cenu ztráty blízkosti vrstevníků. Psychologové se shodují, že i když dokážeme světu rozumět víc, máme stejné potřeby jako ti, kteří mu rozumějí méně – všichni potřebujeme bezpečí, lásku, radost, humor, zábavu, uvolnění… Proto je třeba poskytnout právě tyto jistoty i nadaným dětem.

 „Nabízejte dětem možnost vybrat si. Mohou se zaměřit na to, v čem se od vrstevníků liší, nebo, v čem jsou stejní. Čím se liší, tím se posléze vzdálí. Budou-li hledat společné, nebo to, čím je vrstevníci mohou inspirovat, pak se vzájemně přiblíží,“ radí Mgr. Michaela Širůčková, Ph.D., psycholožka společnosti Mansio v.o.s.

Zlobení cestou k vrstevníkům?

Je dobré, když si rodiče nadaných dětí včas uvědomí, že je třeba přijímat své děti v někdy nesourodých kombinacích vyzrálosti, vhledu na jedné straně a současně dětského pohledu, humoru, šibalství, ‚zlobení‘ na straně druhé. Právě v tom druhém může dítě nacházet cestu ke svým vrstevníkům, okouzlovat je neobvyklými nápady na hru či aktivity. „Když rodič dokáže přijmout dětské stránky svého potomka, pomáhá mu, aby je přijal i on a využil je v kontaktu s vrstevníky,“ vysvětluje psycholožka Michaela Širůčková a dodává, že i kdyby v okolí dítěte nebyl jediný člověk, který ho přijímá, můžete jím být právě rodič. Může sdílet s dítětem svůj vlastní životní příběh.

Životní příběh klíčem

Matka i otec mohou vyprávět o svém způsobu, jak se bránili osamělosti, hledali přátele, řešili výzvy vlastního života. Právě rodiče, ba i prarodiče, sdílením své osobní historie udělají pro své dítě víc než tisíci dobrými radami. Potomci možná budou chtít slyšet životní příběhy rodu znovu a znovu, protože v nich uvidí klíč k řešení svého života. Psycholožky ze společnosti Mansio v.o.s., se shodují, že není třeba se obávat sdílet s dětmi i skutečnost, že některé situace nemají dobrá řešení, jen řešení více či méně přijatelná.

Školení a poradenství pro rodiče talentovaných či jinak výjimečných dětí organizuje společnost Mansio v.o.s. Psycholožky Mgr. Michaela Širůčková, Ph.D., PhDr. Miroslava Štěpánková, Ph.D. a Mgr. Magdalena Valášková jsou připraveny zodpovědět vaše otázky nejen na pravidelných workshopech, ale také při osobních konzultacích. Kontaktovat je můžete zde.